Odpady

Česko v roce 2022 vyprodukovalo 39 milionů tun odpadů, což je v průměru 3 643 kg na jednoho obyvatele či obyvatelku (zdroj Český statistický ústav). A to rozhodně není zanedbatelný objem! Věříme, že nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. Proto máme vypracovanou vlastní hierarchii způsobů nakládání s odpady. 

Předcházíme vzniku odpadu například tím, že aplikujeme principy cirkulární ekonomiky. Z některých materiálů se nestane odpad a najdou u nás nové využití. Jako například sudy, palety nebo přepravní kontejnery. Více o využití secondhand zdrojů najdete v sekci Materiály. Máme vlastní znovupoužitelné kelímky, které se nebojíme nabídnout pořadatelům a pořadatelkám akcí. Nemusí pak sáhnout k jednorázovým řešením.  

Ve spolupráci s Hradeckými službami a.s. (děkujeme!) jsem se zaměřili na třídění širšího spektra odpadů. Aktuálně rozlišujeme sedmnáct druhů. V areálu se na akcích nejčastěji potkáte s koši na plasty (případně samostatně s PET lahvemi jako na Rock for People), kovy a plechovky, papír, směsný odpad a někdy také na bioodpad. Další odpady důsledně separujeme v provozním zázemí: soustředíme se na sklo, nápojové kartony, kovy, papírové kartony a krabice, dřevo. Dále také na textil, nebezpečné odpady nebo elektroodpad.

 

Svozem kontejnerů to ale nekončí. Sledujeme cestu odpadu až k jeho konečného zužitkování. Chcete vědět, co se s ním děje dál?

Plast -> předáváme Hradeckým službám -> následuje třídění dle druhů -> poté výroba recyklovaných výrobků nebo stavebních materiálů. Mezi takový plast patří například obaly od cukrovinek, brambůrek, víčka od PET lahví. Část plastů se bohužel nedá recyklovat a končí jako tuhé alternativní palivo v cementárnách, v horším případě bez dalšího využití na skládkách. I proto do budoucna chceme naši plastovou stopu dále zmenšovat.

PET lahve -> separujeme od zbylého plastu -> předáváme Hradeckým službám -> u zpracovatele se z nich vyrábí recyklovaný PET (např. fleece, vlákna na spacáky, nové lahve).

Kovy/plechovky předáváme Hradeckým službám -> u zpracovatele recyklací vzniká nová plechovka.

Papír -> předáváme Hradeckým službám, kde se pročistí, lisuje -> následně se zpracovává v papírnách.

Bioodpad a kompostovatelné nádobí -> separujeme -> předáváme kompostárně, která se také nachází v areálu hradeckého letiště -> vzniká zde velmi kvalitní kompost -> využíváme ho v areálu při výsadbě zeleně. Poznámka: do bioodpadu patří pouze rostlinné zbytky (ne maso, vejce, mléčné výrobky). Nakládání s bioodpadem je skvělý příklad cirkularity materiálu v praxi.

Gastroodpad -> předáváme do bioplynové stanice v Rybitví u Pardubic -> zde se z něj vyrábí teplo a elektřina. Gastroodpad sbíráme od prodejců občerstvení.

Sklo -> předáváme ke zpracování Hradeckým službám -> u zpracovatele recyklací vznikají příměsi do nového skla.

odpady_třídění RFPHOPE_cervenkajakub_com-282 play_01 1-9